Proje Hakkında

 

 

Tarihi güzelliklerinin içerisine hapsedilmeye çalışılan bir dünya Şehri olan İstanbul, tabiî güzellikleriyle ülkemizdeki ve dünyadaki pek çok şehri kıskandıracak özelliklere sahiptir. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği Tabiat Parklarımız İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen birer gizli vaha gibidir.

 

İşte İstanbul Tabiat Parkları projesi, şehrin keşmekeşinden bunalmış halkımızın ve İstanbul’un tabiî güzelliklerini bugüne kadar keşfedememiş gezginlerin İstanbul’u keşfetmesi ve Tabiat Parklarımızdan etkin bir şekilde faydalanmasını hedeflemektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürülüğü’müzce yürütülen ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilen “İstanbul Tabiat Parkları” Projesi, tabiat, tarih, bilişim ve görsel sanatların modern yaklaşımlarını sentezleyen bir metodla İstanbul Tabiat Parklarını anlatmaktadır.

 

Bu web sitesi içerdiği fotoğraflar, videolar, haritalar, sahaların tarihsel ve tabiî özellikleri, sahalara ait kullanım bilgileri ve trafik durum bilgisi ile sanal bir gezi rehberi gibi ziyaretçilere seyahat öncesi simulasyon ortamı hazırlamaktadır. Proje, görsel ve yazınsal muhtevayı birlikte modelleyen doyurucu yapısıyla insanlara rehber olmaktadır. Böylelikle proje konusu ile işlenen içeriğin, tüm dünyada gittikçe artan internet erişimi kanalıyla milyarlarla ifade edilen geniş kitlelere ulaştırılmasını temin etmektedir.