AYVATBENDİ TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Ayvatbendi Tabiat Parkı, ismini III. Mustafa zamanında (1765) inşa edilen Ayvat Bendi’nden almıştır. Ayvatbendi Kağıthane Deresi’nin bir kolu olan Ayvat Deresi üzerinde inşaa edilmiştir.Yaklaşık 50 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Kırkçeşme Su Yolu’nun bir bölümü alan içerisinde kalmaktadır.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda rekreasyonel faaliyetlere yönelik kır lokantası, büfe, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Alanda mevcut orman yolları ve patikalar üzerinde koşu veya yürüyüş yapılabilir, bisiklete binilebilir.

Ulaşım Bilgileri

Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girildikten sonra Kemerburgaz-Kurtkemeri güzergahından; Bahçeköy’den girildikten sonra Kemerburgaz yolu üzerinden alana ulaşılabilir. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.

Flora Bilgileri

Alanın florasını ağırlıklı olarak orta yaşlı meşe türleri oluşturmaktadır. Bitki türleri yoğun olarak Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Saçlı Meşe (Quercus cerris), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Gürgen (Carpinus betulus), Kızılağaç (Alnus glutinosa), Funda Çalısı (Erica arborea), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Böğürtlen (Rubus spp.), Orman Sarmaşığı (Hedera helix), Anadolu Saparnası (Smilax excelsa), Kedi Nanesi (Nepeta cataria), Mor Çiçekli Obrizya (Aubrieata cultorum) türlerinden oluşmaktadır.

Fauna Bİlgileri

Tabiat Parkı hayvan çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir. Alandaki fauna ağırlıklı olarak Yaban Domuzu, Altın Çakal, Geyik, Karaca, Tilki, Kurt, Sansar, Şahin, Atmaca, Saksağan, Karga, Ağaçkakan, Serçe, İspinoz, Saka, Yabani Tavşan, Sincap türlerinden oluşmaktadır.

Giriş Ücretleri

Şahıs 4 tl, İndirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, motorsiklet 8 tl, otomobil 12 tl, Minibüs 35 tl, midibüs 60 tl, Otobüs 110 tl

Tehlikeli Alanlar

Gölet kenarında tehlikeli alanlar bulunmaktadır.

Kır Lokantası

Esbaş Tel : 0 212 360 36 09 Web : www.esbas.gen.tr

Burada neler var?

 • İlçe: Eyüp
 • Alanı: 50 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı