BÜYÜKADA TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen Büyükada Tabiat Parkı, ismini içerisinde bulunduğu adadan almaktadır. Yaklaşık 5 hektarlık bir alanı kaplayan Tabiat Parkında kızılçam, erguvan, çitlembik, meşe, kocayemiş ve defne gibi türler bulunmaktadır. Konumu itibariyle önemli bir manzara değerine sahip olan Büyükada Tabiat Parkı’nda konaklama üniteleri, piknik yapmak için uygun alanlar ve plaj bulunmaktadır.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Günübirlik veya konaklamak için gelen ziyaretçilere hizmet verilebilen Büyükada Tabiat Parkı’na gelen ziyaretçiler; çeşitli büyüklüklerde konaklama üniteleri, spor sahaları, havuz, kır lokantası, kır kahvesi ve büfelerden faydalanabilmektedir. Tabiat Parkının sahil kısmında duş, soyunma kabini ve şezlong-şemsiye gibi hizmetlerin verildiği plaj alanları ve deniz manzarası eşliğinde piknik yapmak için uygun noktalar bulunmaktadır.

Ulaşım Bilgileri

Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal\'dan belli saatlerde yolcu taşıyan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada\'ya ulaştıktan sonra yürüyerek, fayton ya da bisiklet kiralayarak tabiat parkına varılabilir.

Flora Bilgileri

Sahanın florası ağırlıklı olarak ibreli ağaçlardan oluşmaktadır. Gözlemlenen bitki türleri Kızılçam (Pinus brutia), Sahil Çamı (Pinus pinaster), Fıstık Çamı (Pinus pinea), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Saçlı Meşe (Quercus cerris), Akdeniz Servisi (Cupressus sempervirens), Göknar (Abies spp.), Avrupa Ladini (Picea abies), Sabin Ardıcı (Juniperus sabina), Mimoza ağacı (Acacia dealbata), Doğu Mazısı (Platycladus orientalis), Atlas Sediri (Cedrus atlantica), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Kurtbağrı (Ligustrum vulgare), Beyaz çiçekli kartopu (Viburnum opulus), Zakkum (Nerium oleander), Kocayemiş (Arbutus unedo), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Böğürtlen (Rubus spp.), Kuşburnu (Rosa canina), Tüylü Laden (Cistus creticus), Funda çalısı (Erica arborea), Orman sarmaşığı (Hedera helix) olarak belirlenmiştir.

Fauna Bİlgileri

Büyükada, hayvan türü çeşitliliği bakımından araştırıldığında bölgede yaşayan hayvan türleri Yaban domuzu, Sincap, Tilki, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Saksağan, Serçe, Karga gibi çeşitli memeli hayvanlar ve kuş türlerinden oluştuğu görülmektedir.

Giriş Ücretleri

Şahıs 5 tl, indirimli 2.50 tl, bisiklet 5 tl

Tehlikeli Alanlar

Denize girildiğinde akıntılara dikkat edilmelidir.

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Günübirlik kullanım alanları mevcuttur. Plaj ve su sporları yapılabilir.

Kır Lokantası

Büyükada Restaurant Tel : 0 216 382 80 30 Web : www.buyukadaresort.com

Konaklama Bilgileri

Kartal Belediyesinin işlettiği bungalov evlerde konaklama yapılabilir.

Otel

Ada Kartal Hotel Tel : 0 216 382 3555 / 0216 382 8865 Web : www.adakartalhotel.com

Burada neler var?

 • İlçe: Adalar
 • Alanı: 4,45 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı