IRMAK TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Irmak Tabiat Parkı, ismini alan içerisinden geçen dereden almaktadır. Yaklaşık 10 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü meşe ve gürgendir. Tabiat Parkı içerisinde Kırkçeşme Su Yolu’na ait çeşitli su yapıları bulunmaktadır. Büyük Bend, bunlardan biridir. Bir diğer su yapısı da Çiftehavuz’dur. Çeşitli zamanlarda yapılan onarımlarla havuz özgün yapısını büyük ölçüde kaybetmiş olsa da işlevini hala devam ettirmektedir.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda rekreasyonel faaliyetlere yönelik kır lokantası, büfe ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Orman içi patikalarda doğa yürüyüşü yapılabilir. Neşetsuyu Tabiat Parkı’nda başlayan 6 km’lik koşu ve yürüyüş parkurunun diğer girişi de Irmak Tabiat Parkı’nda bulunmaktadır.

Ulaşım Bilgileri

Maslak-Bahçeköy yönünden gelenler için de, Kemerburgaz yönünden gelenler için de Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerinde sağ tarafta tabelasıyla kendini gösteren bu tabiat parkı, Kirazlıbent Tabiat Parkı’nın karşısında bulunmaktadır. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine Varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.

Flora Bilgileri

Genel olarak yapraklı sık ağaçlarla çevrili alanda yer alan bitki türleri : Sapsız Meşe (Quercus petraea), Kasnak Meşesi (Quercus vulcanica), Gürgen (Carpinus betulus), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Kızılağaç (Alnus glutinosa), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Defne Yapraklı Kartopu (Viburnum tinus), Orman Sarmaşığı (Hedera helix), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Böğürtlen (Rubus spp.) olarak belirlenmiştir.

Fauna Bİlgileri

Belgrad Ormanı faunasının ağırlıklı olarak Yaban Domuzu, Altın Çakal, Geyik, Karaca, Tilki, Kurt, Sansar, Şahin, Atmaca, Saksağan, Karga, Ağaçkakan, Serçe, İspinoz, Saka, Yabani Tavşan, Sincap, Kaplumbağa, Kirpi, Orman Faresi türlerinden oluştuğu belirlenmiştir.

Giriş Ücretleri

Şahıs 4 tl, İndirimli 2 tl, Bisiklet 4 tl, Motosiklet 8 tl,otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, Midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Tehlikeli Alanlar

Bent ve gölet kenarlarında dikkatli olunmalıdır.

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Günübirlik kullanım alanları mevcuttur.

Burada neler var?

 • İlçe: Sarıyer
 • Alanı: 10 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı