MEHMET AKİF ERSOY TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen ve Belgrad Ormanı içerisinde yer alan dokuz adet tabiat parkından biri olan Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı, ismini Şair Mehmet Akif Ersoy’dan almıştır. Yaklaşık 23 hektar alana sahip Tabiat Parkı, zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir. Hakim ağaç türü, meşe ve gürgendir.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Tabiat Parkı’nda kır lokantası, açık hava etkinlik alanları ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Orman içi patikalarda doğa yürüyüşü yapılabilir.

Ulaşım Bilgileri

Özel vasıta ile sahil yolundan Çayırbaşı sapağından dönülerek, Levent-Maslak yönünden Bahçeköy tabelalarını takip ederek alana ulaşılabilir. Ana giriş kapısı Bahçeköy-Çayırbaşı yolu üzerindedir. Toplu taşımayı kullanacak olanlar alana Varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüsleri ile alana ulaşabilirler.

Flora Bilgileri

Alanın florası genel olarak orta yaşlı ve yaşlı orman ağaçlarından oluşmaktadır. Yer yer ağaçcık ve çalılara da rastlanmıştır. Ormanlık alanda Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Karaçam (Pinus nigra), Gümüşi Ihlamur (Tilia argentea), Gürgen (Carpinus betulus), Macar Meşesi (Quercus frainetto), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Dişbudak (Fraxinus excelsior), Doğu Kayını (Fagus orientalis), Yapışkan Kızılağaç (Alnus glutinosa), Böğürtlen (Rubus spp.) , Funda Çalısı (Erica arborea) türleri görülmektedir. Cafe ve etkinlik alanı gibi bölgelerin etrafında ise; Doğu Mazısı (Platycladus orientalis), Çakal Eriği (Prunus spinosa), Yeşil Taflan (Euonymus japonicus), Altuni Taflan (Euonymus japonicus ‘maidens gold’), Alev Çalısı (Photinia serrulata), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Bodur Yıldız Çalısı (Pittosporum tobira ‘nana’), Ters Aşılı Keçi Söğüdü (Salix caprea ‘pendula’), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Kurtbağrı (Ligustrum vulgare), Lavanta (Lavandula officinalis), Eflatun Çiçekli Ballıbaba (Lamium purpureum), İstanbul Karahindibası (Taraxacum officinale) bitki türlerine rastlanmıştır.

Fauna Bİlgileri

Tabiat Parkı’nda gözlemlenen hayvan türlerinden bazıları : Ağaçkakan, Saka, Saksağan, Serçe, Sincap, Kertenkele olarak belirlenmiştir.

Giriş Ücretleri

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, motorsiklet 8 tl, otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Konser, düğün, toplantı gibi etkinlikler yapılabilir.

Kır Lokantası

Izoletta Restaurant Web : www.lifepark.com.tr

Burada neler var?

 • İlçe: Sarıyer
 • Alanı: 23,14 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı