MİHRABAT TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen Mihrabat Tabiat Parkı, ismini Nevşehirli İbrahim Paşa’nın sadrazamlığı sırasında yaptırdığı Mihrabat Kasrı’ndan almıştır. Kanlıca’da, Boğaziçi’ne hakim bir tepede yer alan Mihrabat Tabiat Parkı, yaklaşık 20 hektarlık bir alana yayılmıştır. Tabiat parkı zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Tabiat Parkı içinde çocukların vakit geçirebileceği parklar ve doğa etkinlikleri ile yarışmalar düzenleyebilecekleri alanlar yer almaktadır. Günübirlik okul gezilerinin yapılabildiği alanda basketbol ve futbol sahaları da bulunmaktadır. Ayrıca Tabiat Parkı içerisinde açık hava etkinlik alanları, kır lokantası bulunmaktadır. Orman içi patikalarda doğa yürüyüşü yapılabilir.

Ulaşım Bilgileri

Mihrabad Korusu’na sahilden (Kanlıca yönünden) girilebildiği gibi, TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiinden de ulaşılabilir. Adres : Mihrabat Caddesi, No:50, Kanlıca Beykoz/İSTANBUL TeL : 0216 322 36 48, 0216 425 86 16

Flora Bilgileri

Korunun bitki örtüsü genel olarak yapraklı ağaçlardan, yer yer iğne yapraklı ve pul yapraklı ağaçlar, ağaççık ve çalılar, yer örtücü ve sarılıcı bitkilerden oluşmaktadır. Yapraklı ağaçlardan Gürgen (Carpinus betulus), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Ihlamur (Tilia argentea), Kermes Meşesi (Quercus coccifera), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Çınar Yapraklı Akçaağaç (Acer platanoides), Kayın Gövdeli Akçaağaç (Acer trautvetteri), Oya Ağacı (Lagerstroemia indica), Çitlenbik (Celtis australis), Katalpa (Catalpa bignonioides), Erguvan (Cercis siliquastrum), Dişbudak (Fraxinus excelsior), Gümüşi Akasya (Acacia dealbata), Süs Eriği (Prunus cerasifera), Büyük Çiçekli Manolya (Magnolia grandiflora); İğne Yapraklı ağaçlardan Fıstık Çamı (Pinus pinea), Himalaya Sediri (Cedrus deodora), Andız Ağacı (Juniperus drupacea); Pul Yapraklı türlerden Akdeniz Servisi (Cupressus sempervirens), Boylu Mazı (Thuja plicata), Doğu Mazısı (Thuja orientalis), Lübnan Sediri (Cedrus libani), Boylu Ardıç (Juniperus excelsa); Ağaçcık ve çalı formundaki bitkilerden Ters Aşılı Keçi Söğüdü (Salix caprea pendula), Defne (Laurus nobilis), Alev Çalısı (Photinia serrulata), Yaprak Dökmeyen Kartopu (Viburnum tinus), Kocayemiş (Arbutus unedo), Filbahri (Philadelphus coronarius), Çoban Püskülü (Ilex aquifolium), Ilgın (Tamarix spp.), Katır Tırnağı (Spartium junceum), Ateş Dikeni (Pyracantha coccinea), Böğürtlen (Rubus spp.), Yıldız Çalısı (Pittosporum tobira), Dikenli Mersin (Ruscus aculeatus), Funda Çalısı (Erica arborea), Alacalı Yapraklı Kurtbağrı (Ligustrum japonicum), Akçakesme (Phlyra latifolia), Kuşburnu (Rosa canina), Muşmula (Mespilus germanica), Kara ardıç (Juniperus excelsa); Sarılıcı formdaki bitkilerden Orman Sarmaşığı (Hedera helix); bazı yamaçlarda yer örtücü olarak görülen bitkilerden Dam Koruğu (Sedum hispannicum ve Sedum spurium); Cafe olarak ayrılan bölümde de çeşitli ağaççık ve çalılardan Zambak (Nerium oleander), Biberiye (Rosmarinus officinalis), Küçük Yapraklı Dağ Muşmulası (Nandina domestica), Kurtbağrı (Ligustrum vulgare), Şimşir (Buxus sempervirens) gibi bitki türlerine rastlanmıştır.

Fauna Bİlgileri

Tabiat Parkında yaban hayatı olarak serçe, karakarga, dağ bülbülü, ağaçkakan, saka gibi kuş türleri ile tavşan, sincap, kaplumbağa, kertenkele gibi hayvanlar yer almaktadır.

Giriş Ücretleri

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, motorsiklet 8 tl, otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Tehlikeli Alanlar

Var

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Düğün, konser, toplantı gibi etkinlikler yapılabilir. Çocuklar için Doğada Bir Gün programları düzenlenmektedir.

Kır Lokantası

Mihrabat Koru Restaurant Tel : 0 216 425 86 16 Web : www.mihrabatkorusu.com

Burada neler var?

 • İlçe: Beykoz
 • Alanı: 20,12 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı