ŞAMLAR TABİAT PARKI

bilgi

Genel Bilgiler

2011 yılında ilan edilen Şamlar Tabiat Parkı, ismini içerisinde bulunduğu Şamlar Mahallesi’nden almıştır. Yaklaşık 335 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Tamamı orman olan Tabiat Parkının zengin bir flora ve fauna çeşitliliği vardır. Tabiat Parkı, sahip olduğu orman ve baraj gölü ile rekreasyonel faaliyetlere olanak veren bir alandır.

Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler

Tabiat Parkı; doğa yürüyüşü, bisiklete binme, olta balıkçılığı, foto safari, piknik ve spor aktiviteleri için uygun alanlar içermektedir. Tabiat Parkı içerisindeki orman içi patika yolları gerek eğim derecesi gerekse sunduğu görsel peyzaj değeri ile kısa ve uzun süreli yürüyüşler için önemlidir. Tabiat Parkı içerisinde yaklaşık 1300 m uzunluğunda bisiklet yolu yer almaktadır. Tabiat Parkının doğusunda izci kamp alanı bulunmaktadır. İzci kampında verilen eğitimler arasında Fly-Fox, badminton, teknik iz, okçuluk, doğa yürüyüşleri ve izci parkuru gibi faaliyetler yer almaktadır. Alanda kır lokantaları, büfe ve çocuk oyun alanları da bulunmaktadır.

Ulaşım Bilgileri

Gaziosmanpaşa yolundan Arnavutköy istikametine doğru gidilirken \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Nokta\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" mevkiinden sola dönülerek alana ulaşılabilir.

Flora Bilgileri

Alanda ağırlıklı olarak iğne yapraklı ağaçlar, yer yer tekli veya gruplaşmış olarak bulunan yapraklı ağaçlar ile ağaççık ve çalılar olduğu saptanmıştır. İğne yapraklı olarak Fıstıkçamı (Pinus pinea), Kızılçam (Pinus brutia), Karaçam (Pinus nigra), Andız (Juniperus drupacea) yer almaktadır. Yapraklı ağaçlardan Tüylü Meşe(Quercus pubescens), Mazı Meşesi (Quercus infectoria), Dişbudak (Fraxinus excelsior), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Gürgen (Carpinus betulus), Kızılağaç (Alnus orientalis), Muşmula/Döngel (Mespilus germanica), Türk Fındığı (Corylus colurna), Çakal Eriği (Prunus spinosa); ağaççık ve çalılardan Katırtırnağı (Spartium junceum), Akdeniz Defnesi (Laurus nobilis), Funda Çalısı (Erica arborea), Akçakesme (Phillyrea latifolia), Kocayemiş (Arbutus unedo), Laden (Cistus craticus), Böğürtlen (Rubus spp.), Kuşburnu (Rosa canina), Orman Sarmaşığı (Hedera helix), Orman Asması (Clematis spp.), Anadolu Saparnası (Smilax excelsa) bitkilerinin bulunduğu gözlemlenmiştir.

Fauna Bİlgileri

Alandaki hayvan türleri de başlıca Tilki, Tavşan, Sincap ve Şahin, Saka, Saksağan gibi çeşitli kuş türlerinden oluşmaktadır.

Giriş Ücretleri

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, motorsiklet 8 tl, otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Tehlikeli Alanlar

Baraj göletinin etrafındaki bataklıklarda dikkatli olunmalıdır. Girilmez levhası bulunan yollar kullanılmamalıdır.

Alandaki Açık Hava Etkinlikleri

Günübirlik kullanım alanları mevcuttur.

Burada neler var?

 • İlçe: Arnavutköy
 • Alanı: 335 ha
 • Giriş: 00:00
 • Çıkış: 00:00
 • Otopark Alanı
 • Etkinlik Alanı
 • Çeşme
 • Büfe
 • Piknik Alanları
 • WC
 • Tarihi Yapı